Książka stycznia IBUK LIBRA

w kolejnej odsłonie akcji PREZENT OD IBUK LIBRA,

znalazła się książka Przerwane igrzyska. Niezwykli sportowcy II RP,

autorstwa Gabrieli Jatkowskiej.

Kto był ojcem polskiego sportu?
Czy najpopularniejsza lekkoatletka II RP była mężczyzną?
Jak pływak został agentem?
Dlaczego wybitnego piłkarza skazano na zapomnienie?
Jak zdjęcie z Hitlerem ratowało życie?

Książka przedstawia sylwetki dziewięciu znanych polskich sportowców, których szczyt kariery przypadł na dwudziestolecie międzywojenne, a pasmo ich największych sukcesów gwałtownie przerwała II wojna światowa. Zaprezentowano postaci niezwykłych ludzi: wszechstronnego i odnoszącego sukcesy w wielu dziedzinach Wacława Kuchara, pierwszej polskiej złotej medalistki olimpijskiej Haliny Konopackiej, wielokrotnego mistrza i rekordzisty w biegach Janusza Kusocińskiego, wybitnej lekkoatletki Stanisławy Walasiewicz, skoczka narciarskiego Stanisława Marusarza, tenisistki Jadwigi Jędrzejowskiej, pływaka Jerzego Iwanowa-Szajnowicza, piłkarza Ernesta Wilimowskiego oraz oszczepniczki Marii Kwaśniewskiej. Razem z autorką śledzimy nie tylko ich sukcesy sportowe – rekordy, medale, tytuły olimpijskie – lecz także życie codzienne, losy wojenne i powojenne.
Jest to lektura nie tylko dla pasjonatów sportu i jego bogatej historii w odradzającej się Polsce, lecz także miłośników literatury biograficznej zainteresowanych tymi jednymi z najciekawszych z postaci polskiego międzywojnia.

Zachęcamy do lektury!

l.tomczak, [08-01-2018, aktualizacja: 08-01-2018, 08:02]